Ako želite da držite onlajn nastavu, ili da ubacite časove preko interneta u svoja klasična predavanja, prvi korak je da se povežete sa učenicima i preko email-a, ali i preko Skajpa (Skype.com).
Zašto? Skajp omogućava trenutni kontakt sa učenikom na tri načina:
1. putem odličnog audio veze - gotovo identičnog kvaliteta kao i telefonski poziv (naravno, u zavisnosti od brzine vašeg kompjutera i internet veze). Ako želite da razgovarate sa više sagovornika (skajp konferencija), dovoljno je da izaberete opciju 'add people' (dodaj ljude), izaberete kontakte sa svoje liste 'select'(izaberi) i kada izaberete (po mom iskustvu ne više od 8 ljudi) željene kontakte dodate ih u razgovor preko 'add' (dodaj) dugmeta. Ispod svih imena/avatara uključenih u razgovor, javiće se ikonica 'call group' (pozovi grupu), koja će vam omogućiti da jednim pritiskom na dugme ostvarite audio vezu sa svim izabranim kontaktima. Da bi znali čiji glas čujete, potrebno je otovoriti veliki skajp prozor i posmatrati imena u pozivu. Kada neko priča, ikonica sa njihovim imenom će blago treperiti, što će vam pomoći da razaznate ko govori.
2. uz pomoć prozora za čet (chat = ćaskanje). Ispisivanje poruka je od koristi jer vaš dijalog ostaje memorisan i može da se koristi u budućoj komunikaciji. Ako želite da pošaljete vezu (link) ka nekoj stranici na internetu, dovoljno je da počnete poruku sa www. i ime stranice, na primer: www.google.com i čim se poruka pošalje, biće dovoljno samo da kliknete na nju da bi stigli na željenu stranicu.
3. putem audio i video poziva. Ako pokrenete 'video poziv' (Video Call), automatski se uključuje kamera i moći ćete da i vidite i čujete svog sagovornika. U zavisnosti od internet veze i vašeg kompjutera, može doći do kašnjenja glasa (audio lag ili latency), pa možete prekinuti video signal onog momenta kada počne onemogućavati zvučni signal.
4. putem audio poziva uz prikaz vašeg desktopa (screenshare = deljenje ekrana). Najnovija verzija Skajpa (od 4...) omogućava da uz poziv putem pokretanja opcije 'call' + 'share your screen' prikažete učeniku svoj ekran i sve šta radite na njemu dok teče razgovor. Nažalost, ova veoma korisna alatka funkcioniše samo u pozivu 1 na 1 (ako se uključi više sagovornika, prikaz desktopa je onemogućen, i zato je najbolje koristiti virtuelne učionice).
Нема коментара:
Постави коментар